StronaStartowoLinkowa
StronaStartowoLinkowa
Znajdziesz tutaj przede wszystkim linki do stron internetowych, które zostały posegregowane w różne kategorie (kolumna po lewej stronie).
Ponadto na StronieStartowoLinkowej znajdują się artykuły, w tym artykuły historyczne. Spis arytkułów znajduje się również w kolumnie po lewej stronie.
Na SSL znajdziesz także linki do najbardziej znanych kont pocztowych oraz najświeższe wiadomości PAP z kraju i ze świata a także zgrupowane w jednym miejscu odnośniki do stron z wirtualnymi kartkami i ciekawymi plakatami (patrz prawa kolumna).
Możesz również skorzystać z darmowej bramki SMS oraz wyszukiwarki GOOGLE.
Zapraszam do wpisywania się do księgi gości!!!
Google
inne wyszukiwarki: -ALTAVISTA-YAHOO-SZUKACZ-GOORU-NETSPRINT-LOOK SMART-7METASEARCH-MSN-

-powrót na stronę główną-         - zobacz ksiege gosci-          -dopisz sie do ksiegi-         -(4kB)-         



kontakt ze mną

opinie, uwagi, komentarze

Jeśli chcesz dodać do StronyStartowoLinkowej link do swojej lub innej ulubionej strony - napisz do mnie!

acapella.pl



Hallerowski jubileusz w Ostrowie

Utworzona w 1921 r. ostrowska placówka Związku Hallerczyków, zrzeszająca weteranów Armii Polskiej we Francji żywo kultywowała w okresie II Rzeczypospolitej pamięć o "błękitnych oddziałach" i ich wodzu - gen. Józefie Hallerze. Z jej to inicjatywy piętnastą rocznicę powstania na ziemi francuskiej polskiego wojska uczczono w Ostrowie bardzo uroczyście...

4 czerwca 1917 r. prezydent Republiki Francuskiej Raymond Poincare wydał dekret, zapowiadający utworzenie we Francji na czas trwania wojny autonomicznej armii polskiej, poddanej pod rozkazy Naczelnej Komendy Francuskiej, ale walczącej pod polskim sztandarem. Ten akt prawny stanowił podstawę organizacji Wojska Polskiego na Zachodzie podczas I wojny światowej. Armia ta składała się z ochotników, a jej stan liczebny tuż przed przybyciem do Polski, wiosną 1919 r. wynosił ok. 70 tys. żołnierzy, głownie pochodzących spośród Polonii USA oraz jeńców - Polaków z armii niemieckiej i austro-węgierskiej, znajdujących się w niewoli alianckiej. Ich uczestnictwo w I wojnie światowej było raczej symboliczne, sprowadzając się do walk 1 Pułku Strzelców Polskich w okolicach Reims w lipcu 1918 r. Zawieszenie broni z 11 listopada 1918 r. nie pozwoliło na szerszy udział Armii Polskiej we Francji w bojach na froncie zachodnim, niemniej jednak już samo jej istnienie u boku aliantów podparte wspomnianymi walkami 1 PSP stawiało Polskę w szeregach zwycięskiej Koalicji, umacniając jej pozycję na konferencji pokojowej.

Równie doniosłą rolę "błękitne oddziały" odegrały po ich przetransportowaniu do Polski wiosną 1919 r., wydatnie zasilając - dzięki swojemu uzbrojeniu, wyszkoleniu i liczebności tworzące się w kraju Wojsko Polskie. Dywizje hallerowskie wyparły Ukraińców z Galicji Wschodniej, osłaniały Wielkopolskę zagrożoną wiosną 1919 r. niemiecką ofensywą, brały udział w zajmowaniu Pomorza w styczniu i lutym 1920 roku. Ich wkładu w odbudowę po I wojnie światowej polskiej państwowości nie sposób więc przecenić. Powstanie Armii Polskiej we Francji stanowiło doniosłe wydarzenie, o którym nie zapomniano w II Rzeczypospolitej, zwłaszcza w kręgach weteranów "błękitnych dywizji". Byli oni zrzeszeni w Związku Hallerczyków, kombatanckiej organizacji skupiającej byłych żołnierzy Armii Polskiej we Francji oraz Górnoślązaków zdemobilizowanych z Wojska Polskiego. To utworzone w połowie 1920 r. na Górnym Śląsku, którego pierwotnym celem była walka o przyłączenie ziem górnośląskich do Polski, swoim zasięgiem objęła wkrótce cały kraj. Zarejestrowany oficjalnie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dopiero 18 lutego 1924 r. Związek Hallerczyków znajdował się pod wpływami endecji, wspierając ideologię narodową na zasadach religii chrześcijańskiej.

Ostrowska placówka Związku Hallerczyków powstała już w 1921 r. Hallerowskie tradycje były tu bardzo silne, bowiem to właśnie Ostrów był miastem, w którym gen. Haller i jego oddziały powracające z Francji, zostały 22 kwietnia 1919 r. oficjalnie i uroczyście powitane przez władze wielkopolskie. W błękitnych mundurach służył także niejeden mieszkaniec regionu ostrowskiego; wśród nich: Ignacy Kowalczyk, Stanisław Kuświk, Roman Pilachowski oraz Franciszek Stawicki. W latach dwudziestych XX w. gen. Haller zawitał do Ostrowa jeszcze dwukrotnie, zawsze entuzjastycznie witany przez mieszkańców, a rokroczne obchody jego imienin 19 marca Związek Hallerczyków przeciwstawiał oficjalnym uroczystościom imieninowym Marszałka J. Piłsudskiego, przypadającym tego samego dnia. Był to wynik wzajemnych animozji pomiędzy dwoma Józefami, sięgającymi swoimi korzeniami jeszcze czasów legionowych, a powiększonych ostatecznie po zamachu majowym 1926 r., kiedy gen. Haller za nieudaną próbę uniemożliwienia Piłsudskiemu przejęcia władzy został przeniesiony w stan spoczynku. Związek Hallerczyków odmawiał więc udziału w urządzanych przez sanację uroczystościach, organizując za to własne, przypominające o chlubnych tradycjach Armii Polskiej we Francji i propagujące postać jej Wodza, gen. Hallera. Jego członkowie gremialnie brali udział także w uroczystościach kościelnych i procesjach, jak Boże Ciało czy Święto Chrystusa Króla.

Wśród uroczystości zorganizowanych samodzielnie przez Związek Hallerczyków w II RP jedną z najważniejszych były obchody piętnastej rocznicy utworzenia Armii Hallera, uczczone uroczystą akademią. Dla realizacji tego celu Związek Hallerczyków powołał Komitet Obywatelski, który zajął się przygotowaniami. Cała uroczystość odbyła się w niedzielę 8 stycznia 1933 r. czyli przeszło pół roku po 4 czerwca 1932 r., kiedy to przypadała okrągła 15. rocznica powstania Armii Polskiej we Francji. Urządzenie akademii w okresie jeszcze świąteczno-noworocznym, gdy dał się jeszcze w Ostrowie czuć klimat minionych Świąt Bożego Narodzenia nadawało jednak obchodom specyficznego nastroju, zachęcając dodatkowo ostrowian do przybycia.

A organizatorzy na kilka dni przed zorganizowaniem akademii zapraszali na łamach "Orędownika Ostrowskiego" (notabene pisma prorządowego) mieszkańców miasta do jak najliczniejszego udziału w uroczystościach. To zaproszenie spotkało się z szerokim odzewem i przychylnym przyjęciem. A jako że ideologia Związku Hallerczyków oparta była mocno - o czym już wspomniano - na zasadach chrześcijańskich, uroczystości jubileuszowe zainaugurowała Msza Święta celebrowana w niedzielny poranek 8 stycznia 1933 r. o godz. 9:15 w kościele farnym przez proboszcza ks. Zamysłowskiego. Stawiła się na nią cała ostrowska placówka Związku Hallerczyków, kończąc nabożeństwo odśpiewaniem hymnu "Boże, coś Polskę".

Właściwe obchody przewidziane były tego samego dnia w godzinach popołudniowych w wielkiej sali Strzelnicy Miejskiej. Ozdobiona dużym portretem gen. Hallera w otoczeniu flag polskich i francuskich, sala ta o godzinie 16 szczelnie wypełniła się publicznością. Po raz kolejny ostrowianie pokazali, jak związani są z Błękitną Armią i jak wielkim szacunkiem darzą jej Wodza... Akademię rozpoczęło przemówienie prezesa ostrowskiej placówki Związku Hallerczyków, Jana Adamczaka, który omówił historyczne znaczenie rocznicy. Następnie chór Towarzystwa Śpiewackiego pod batutą dyrygenta Hęciaka odśpiewał pieśń Nowowiejskiego "Nasz Bałtyk" A Pomorze było bardzo bliskie Hallerczykom, bowiem, to gen. Haller 10 lutego 1920 r. Dokonał w Pucku uroczystych zaślubin Polski z Bałtykiem. Z kolei głos zabrał proboszcz Zamysłowski, podkreślając że Armia Hallera była pierwszą samodzielną narodową armią polską (taką armią nie były Legiony, stanowiące formalnie część armii austro-węgierskiej). Proboszcz omówił także genezę powstania i rolę, jaką odegrała Armia Polska we Francji, której powstanie po stronie Koalicji "było gwarancją naszego bytu niepodległościowego". Pamiętając o przeszłości, ks. Zamysłowski zaapelował jednocześnie do zaprzestanie współczesnych waśni (a po zamachu majowym konflikt między sanacją a opozycją był bardzo silny), nawołując do godnej i harmonijnej współpracy dla dobra Polski. Okrzyk na cześć gen. Hallera zakończył to wystąpienie ostrowskiego kapłana. Po nim nastąpiła jeszcze deklamacja oraz zainicjowana przez prezesa Adamczaka zbiórka ofiar na rzecz uporządkowania grobów hallerczyków poległych we Francji. Tak czczono pamięć żołnierzy Armii Polskiej we Francji przed przeszło 71 laty...

W celu zachowania dziś od zapomnienia sylwetek żołnierzy Armii Hallera, zwłaszcza związanych z Południową Wielkopolską, konstytuuje się w Ostrowie Towarzystwo Potomków Hallerczyków, skupiające zarówno potomków żołnierzy, jak i zainteresowanych tematyką hallerowską, a kultywujące tradycje "Błękitnej Armii". Chętni do wstąpienia w jego szeregi proszeni są o kontakt z autorem niniejszego artykułu lub z redakcją "Gazety ostrowskiej".

Literatura:
Cz. Aksamitek, "Gen. Józef Haller - zarys biografii politycznej", Wydawnictwo Śląsk 1989,
M. Kowalczyk, "Błękitna Armia w Ostrowie" [w:] "GO" nr 29 z 23.07.2003,
M. Kowalczyk, "Imieniny wodza Błękitnej Armii" [w:] "GO" nr 23 z 11.06.2003,
W. Lipiński, "Walka zbrojna o niepodległość Polski", Warszawa 1990,
"Orędownik Ostrowski" 1931-1934.








OGŁOSZENIE:

Poszukiwania genealogiczne

Genealogische Forschungen


Poszukiwania genealogiczne
Sporządzanie rodowodów
Wywody przodków i potomków
specjalizacja: Wielkopolska
tel. 0 607 690 426
e-mail: ferrifaber@wp.pl

Genealogische Forschungen in der ehemaligen Provinz Posen
Ahnentafel
Tel. + 48 607 690 426
E-mail: ferrifaber@wp.pl
strona internetowa
SPRZEDAM:

RECORDER

PVW - 2800 P

BETACAM - SP

szczegóły tutaj
Wiadomości z kraju i ze świata:


A może wyślesz komuś wirtualną kartkę?


SONDA
Czy podoba się Tobie nowy wygląd strony?

tak
nie


Modne Linki

Poszukiwania genealogiczne

Strona o mnie - allegro (dominikazur) i moje aktualne aukcje

This template was provided free by  www.websitefreebies.net  where you can build a totally free website!